הסכם ממון לפני חתונה

היום יותר ויותר זוגות פונים אל עו"ד גירושין ומתעניינים בנושא של חתימה על הסכם ממון לפני חתונה. אין ספק, שלעובדה שקיימת אפשרות להסדיר את חלוקת הרכוש בין בני הזוג עוד לפני החתונה יש הרבה מאוד יתרונות, אבל לא כולם תמיד מבינים את זה נכון ולפעמים זה נראה צעד שסותר את האהבה הגדולה שאמורה להיות. במאמר זה תוכלו לקבל את כל המידע אודות הסכם ממון ואם תחליטו שזה הכיוון שאליו אתם רוצים לפנות – תגיעו יותר מוכנים אל עו"ד גירושין שמתמחה בענייני משפחה שינסח אותו עבורכם.

עו

עו"ד גירושין לעריכת הסכם ממון

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם כתוב שעליו חתומים שני בני הזוג, ואשר קובע בצורה מדויקת כיצד יתחלק הרכוש בין בני הזוג במקרה שנם יחליטו על פירוד. אמנם, גם הכתובה קובעת מהם התנאים להמשך קיום הזוגיות ואיזה סכום תקבל האישה במקרה של פרידה, אבל הכתובה לא מתייחסת להרבה מאוד סעיפים שחשוב להתייחס אליהם היום, ולא מפרטת בדיוק את האופן בו תתבצע בפועל החלוקה. הסכם הממון, לעומת זאת, כולל לא מעט סעיפים המתייחסים לסעיפים שונים וחשובים, ביניהם:

  • מועד קבלת הכסף / הרכוש – על פי ההלכה בישראל, בני זוג שמחליטים להתגרש צריכים לחלק ביניהם את הרכוש המשותף שווה בשווה, אולם יכולים לעשות זאת רק כאשר הגט נכנס לתוקף. מכיוון שבן זוג שלא מעוניין להתגרש יכול לעכב את מתן הגט, הרי שבן הזוג השני יכול להישאר ללא הרכוש שמגיע לו במשך זמן רב – מה שעלול להקשות מאוד על ניהול אורח חיים תקין. לעומת זאת, הסכם ממון קובע כי חלוקת הרכוש תתבצע מיד עם ההחלטה על פרידה, כך שהוא עוזר מאוד גם במקרים בהם רק בן זוג אחד הוא שרוצה את הפרידה.

 

  • הגדרות ברורות לגבי חלוקת הרכוש – כאשר חותמים על הסכם ממון ניתן לקבוע כי רכוש מסוים יישאר בבעלות של אחד מבני הזוג – אותו אחד שלו הוא היה שייך לפני החתונה. כמו כן, אפשר לקבוע תנאים מסוימים לגבי קורת גג כאשר נראה שיהיה צד אחד חלש יותר לאחר הפרידה, אפשר לקבוע בדיוק איך יחולק מוניטין במקרה של פרידה ולכלול בהסכם עוד הרבה מאוד סעיפים ספציפיים, הנוגעים לחלוקת הרכוש של אותו זוג.

 

  • קביעות מוחלטות בנושא מזונות – סעיף המזונות הוא הסעיף הקשה ביותר בכל הסכם גירושין, ולכן מומלץ מאוד להתייחס אליו בהסכם ממון שנחתם עוד לפני החתונה. את הסעיף הזה כדאי מאוד למלא בהנחייתו של עו"ד משפחה טוב, אשר יסייע לכם לנסח אותו כך שיהיה ברור אם ישולמו מזונות, באיזה מועד ובאיזה סכום.

לסיכום – הסכם ממון לפני החתונה מאפשר לשני בני הזוג להבטיח את עצמם ככל שרק ניתן במקרה של פרידה. על מנת שאף צד לא יישאר מקופח וששני הצדדים יצאו מהקשר עם יכולת להמשיך בחיים בצורה מכובדת, מומלץ מאוד להיעזר בעו"ד משפחה המתמחה בניסוח הסכמי ממון. ההמלצה שלנו: לגשת לנושא מתוך הבנה שזה לא כי אתם מתכננים להיפרד, אלא כדי שאם תיפרדו – שניכם תוכלו להתחיל פרק חדש כשיש לכם משהו ביד, ולא נטולי כל רכוש. בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *